Liūtpėdė - galinga odos apsauga

Paskelbta: Skaityta: 1203

Veido odos priežiūros priemonės. Augalas pasižymintis daugiau nei 100 medžiagų, naudingų ir reikalingų mūsų odai. 

APIE ALPINĘ LIŪTPĖDĘ

Alpinė liūtpėdė (dar žinoma kaip Edelveisas) priklauso didelei augalų šeimai, apimančios maždaug 25 000 šių augalų rūšių, kurios yra suskirstytos į 1500 skirtingas botanines rūšis. “Leontopodium” veislei priklauso 30–40 skirtingų augalo rūšių, kurios atsirado Azijoje (Himalajuose, Altajuje, Sibire ir Kinijoje). Didžiausia biologinė įvairovė randama Tibeto aukštumose. Po paskutinio ledynmečio originali Edelveiso (Leontopodium) veislė persikėlė į Alpes ir suskilo į dvi skirtingas rūšis, kurios skiriasi nuo kitų ir auga tik Vidurio ir Rytų Europos Alpėse. Alpinis  Edelveisas (Leontopodium Alpinum) auga Pirėnuose, vidinėse Europos Alpėse, Juros kalnuose, Ligūrijos apeninuose, Šiaurės Balkanuose ir Karpatų kalnuose. Apenininis Edelveisas (Leontopodium nivale) auga Abruzzo ir Shleijb regionuose netoli Ipeko ir Pirinų kalnuose. PAVADINIMAS Botaninis pavadinimas „Leontopodium“ yra kilęs iš charakteringos augalo savybės - tankaus kailio ir balto plauko (gr. Leon: liūtas, podion: pėda). Kiti liaudiški pavadinimai yra vilnos gėlė, „Bauchwehblümerl“, Alpių žvaigždė, satino špatas, retai taip pat sidabrinė žvaigždė ir „Wülblume“ (Šveicarijoje). Pavadinimas „Edelweiss“ gimė Rytų Tirolyje arba Karintijoje 1785 m.


ALPINĖS LIŪTPĖDĖS AUGIMAS

Alpinė liūtpėdė žydi saulėje, auga ant kalkingo, mažai drėgmės turinčio dirvožemio, kurio aukštis svyruoja nuo 1500 iki 3500 metrų virš jūros lygio. Gėlė jautriai reaguoja į drėgmę. Vietose, kuriose saulės spinduliuotė stipri, išsivysto būdingi balti ir ryškūs lapai. Vietose, kuriose saulės spinduliuotė vidutinė, lapai lieka pilkšvi. Augalo aukštis siekia iki 20 cm. Žydi nuo birželio iki rugsėjo. Alpinę liūtpėdę galima rasti akmenuotose pievose, kalkakmenio uolose, retai ir Alpių pievose. Ji auga netaisyklinga laja ir mėgsta kalkakmenio žemę minėtame aukštyje (1500-3500 m). Alpinė liūtpėdė geriausiai auga silikatiniame ir kalkiniame dirvožemyje.

PAPLITIMAS AUTSTRIJOJE

Austrijoje Alpinę liūtpėdę galima rasti Karintijoje „Gailtaler-Höhenweg“, „Blumenberg“, Tirolyje - „Blaser“ arba „Gamsjoch“, Štirijoje prie „Tragöss“ 2000 metrų virš jūros lygio. Nedidelis dirbamas plotas yra netoli „Veronikas Kräuterhof“ Fischbache, Štirijoje, 1000 metrų virš jūros lygio.

ŽIEDAS IR LAPAI

Alpinės liūtpėdės žiedu laikomi viršutiai augalo lapai iš tikrųjų nėra žiedas. Apgaulingas žiedo įspūdis susidaro dėl matomų baltų ir pūkuotų lapų gėlės viršūnėje. Tikrasis žiedas slypi žvaigždės viduryje, kur yra šimtai žiedlapių ir pažiedlapių. Švelnus baltas lapų žvilgesys atsiranda dėl šviesos atspindžio nuo tūkstančių mažų oro pūslelių, kurias sulaiko augalo plaukeliai. Šis blizgus lapų paviršius traukia vabzdžius ieškančius nektaro ir apsaugo nuo vandens garavimo ir išdžiūvimo. Šio augalo apdulkintojai yra lašalai, muselės, drugiai ir blakės. Slėniuose auganti Alpinė liūtpėdė užauga didesnė ir atrodo žalesnė dėl mažesnio plaukuotumo.

ALPINĖS LIŪTPĖDĖS VEIKLIOSIOS MEDŽIAGOS

Alpinės liūtpėdės  žiede, lapuose ir stiebuose yra daugybė veikliųjų medžiagų. Ingredientai kruopščiai išgaunami iš sausų augalo dalių. Garsus Insbruko universiteto mokslininkas prof. Dr. Hermannas Stuppneris kalba apie daugiau nei 100 žinomų veikliųjų medžiagų, kurias optimaliai galima naudoti tiek medicinoje, tiek odos priežiūroje. Čia pateikiamos svarbiausios Alpinės liūtpėdės veikliųjų medžiagų grupės:

LEOLIGINAS

Insbruko universiteto farmacijos instituto farmakognozijos skyriaus mokslininkai veikliosios medžiagos Leoligino rado Alpinės liūtpėdės šaknyse. Ši medžiaga gali iš esmės pakeisti kraujagyslių ligų gydymą. Ląstelių analizė parodė, kad ingredientas Leoliginas yra efektyvi priemonė palaikant gerą vidinio kraujagyslių paviršiaus būklę. Kraujagyslių sienelės nelygumai yra esminės daugelio širdies ir kraujagyslių ligų priežastys, kurios skatina aterosklerozę. Odos priežiūros srityje Leoliginas yra vertingas ir veiksmingas ingredientas, mažinantis veido mimikų ir senėjimo raukšles.

TANINAI

Taninai yra rauginė augalinė medžiaga, pasižyminti ypatinga odos apsaugos funkcija, priešuždegimiu ir antibakteriniu poveikiu, tonizuojančiu odą ir veiksmingu prieš lengvus saulės nudegimus.

FLAVONOIDAI

Flavonoidų galima rasti žydinčių augalų virš žemės esančiose dalyse. Tose augalo dalyse gaminamos medžiagos flavonoidai suteikia spalvą žiedams, lapams ir vaisiams. Jie profilaktiškai naudojami nuo daugybės įvairių ligų. Flavonoidai turi gydomąjį poveikį prieš lėtines ligas, jie stiprina kraujagysles, yra priešuždegiminiai ir priešspazminiai.

ANTIOKSIDANTAI

Alpinės liūtpėdės sudėtyje yra aukštos kokybės antioksidantų, turinčių naudingų savybių. Jie tinka ypač jautriai odai, gaivina, stimuliuoja kraujotaką, padidina ląstelių elastingumą, todėl skatina odos atsistatymą. Alpinės liūtpėdės antioksidantai atlieka labai ypatingą laisvųjų radikalų surišimo funkciją. Laisvieji radikalai laikomi dideliu odos priešu, nes jie sukelia ankstyvą odos senėjimą ir raukšlių atsiradimą.

EKOLOGINĖ ŽEMDIRBYSTĖ

Alpinė liūtpėdė geriausiai auga gan sausame, silikatiniame ir kalkiniame dirvožemyje, kurio aukštis svyruoja nuo 1500 iki 3500 metrų virš jūros lygio. Maistinių medžiagų neturintis dirvožemis ir UV tarša dėl didelės saulės spinduliuotės Alpinei liūtpėdei sukelia vadinamąjį aplinkos stresą. Dėl to Alpinė liūtpėdė gamina daug medžiagų, kurios teigiamai veikia žmogaus sveikatą. Alpinė liūtpėdė gali augti ir žemesnėse vietose virš jūros lygio, tačiau ten ji negamina tiek naudingų medžiagų. Jau 1990-aisiais mokslininkų grupei, kurioje dirbo Sabine ir Charly Rey, sunkiai sekėsi auginti Edelveisą Alpėse. Keliose atrankos programose augalo genotipas buvo įvertintas ir patobulintas. Šis genotipas pasižymėjo geromis augimo savybėmis ir puikiu veikliųjų medžiagų intensyvumu. Šiuo metu yra vykdoma „Leontopodium Alpinum Helvetia“ rūšies ekologiška žemdirbystė. Šis augalas pasižymi geru daigumu, taisyklingu augimu ir keliais žydėjimo ciklais. Šios rūšies augalo veikliųjų medžiagų kiekis išlieka stabilus. Iš pradžių auginimas yra gana paprastas, tačiau augalui vystytis reikia daugiau laiko. Dirva turi būti nuolat tvarkoma ir ravima, kitaip Alpinės liūtpėdės augimas silpnėja ir galiausiai ji sunyksta.

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausio Vasario Kovo Balandžio Gegužės Birželio Liepos Rugpjūčio Rugsėjo Spalio Lapkričio Gruodžio